Wpisy archiwalne w kategorii

Wycieczki

Dystans całkowity:19256.92 km (w terenie 31.20 km; 0.16%)
Czas w ruchu:1048:59
Średnia prędkość:18.36 km/h
Maksymalna prędkość:74.69 km/h
Suma podjazdów:116277 m
Maks. tętno maksymalne:201 (101 %)
Maks. tętno średnie:163 (81 %)
Suma kalorii:110673 kcal
Liczba aktywności:352
Średnio na aktywność:54.71 km i 2h 58m
Więcej statystyk

Las Radłowski

Piątek, 14 grudnia 2018 · Komentarze(0)
POGODA: temperatura -1°C - (-0.5°C), całkowite zachmurzenie, niewielkie opady śniegu, mokro, słaba widoczność, wiatr - cisza

Zakładałem, że padać nie będzie, z grubsza takie też były prognozy, wczoraj wieczorem było już praktycznie sucho, więc zapowiadało się dobrze. Ale dzisiaj rano spadło trochę śniegu. Przez co rower całkiem ubrudzony, a najgorsza w tym sól, musiałem wstąpić na myjkę.

Cel dzisiejszej wycieczki - jadąc ostatnio autostradą z Tarnowa w stronę Krakowa zauważyłem w lesie po prawej stronie za pierwszym przejściem dla zwierząt, trochę ponad drzewami, jakby czubek jakiejś konstrukcji. Pomyślałem, że to coś nowego, przejeżdżam tędy dość często, rowerem w Lesie Radłowskim byłem też nie raz, niemożliwe żebym wcześniej nie zauważył. Trzeba było to sprawdzić, tak wysoka konstrukcja w lesie byłaby dla mnie dziwna, może mi się wydawało?

Po drodze rzut okiem na trwający remont brzegu Dunajca, w końcu. ;)


W lesie nie musiałem długo szukać, jest i ona:


Początkowo byłem bardzo zaskoczony, bo to nie jest typowa konstrukcja BTSa, takie schody? Po co ktoś miałby tam wchodzić? Wyżej szyby, a na samej górze platforma widokowa. Dopiero research w domu trochę rozjaśnił sprawę, prawdopodobnie jest to przeciwpożarowa wieża obserwacyjna, siedzący tam człowiek był odpowiedzialny za szybkie znajdowanie pożarów, określenie położenia i powiadomienie odpowiednich służb. Dzisiaj czasami instaluje się kamery, więc jest to sprawdzane zdalnie. Ciężko powiedzieć, czy ta wieża jest dalej używana, raczej nie, operatorzy przystosowali ją dla siebie. Pracujący tam człowiek byłby narażony na dość spore promieniowanie. Wieża nie jest nowa, na taką z resztą nie wygląda i jest obecna na archiwalnych zdjęciach satelitarnych. Takie to dzisiaj odkrycie.

Brzanka

Sobota, 3 listopada 2018 · Komentarze(0)
TRASA: Tarnów - Zawada - Łękawka - Karwodrza - Uniszowa - Brzanka - Burzyn - Bistuszowa - Karwodrza - Trzemesna - Skrzyszów - Zawada - Tarnów
POGODA: temperatura 13.3°C - 17.1°C, przeplatanka mgły, chmur, czasami trochę słońca

Dzisiaj planowana od jakiegoś czasu trasa Bike Maratonu Tarnów 2008, dystans Giga, ale z modyfikacją - jedną pętlą na Brzankę, a nie dwoma, jak w oryginale. W nocy padało, drogi jeszcze mokre, przed samym wyjazdem jeszcze trochę pokropiło. Później zaczęło się przejaśniać i tak było przez większość wycieczki, w drodze powrotnej gdzieś od Trzemesnej zaczęło bardziej wiać, pojawiła się dość gęsta mgła. Różnie dzisiaj było z dokładnością GPSa, jechałem z nawigacją i co chwilę skręcałem w złą stronę. W terenie dużo błota. Trasa mnie zniszczyła, mało jedzenia, i wody, jechałem na lekko bez plecaka.





Odnowione miejsce odpoczynku przy bacówce na Brzance:



Zawada, Trzemesna, Las Lipie

Sobota, 20 października 2018 · Komentarze(0)
TRASA: Tarnów - Zawada - Łękawica - Karwodrza - Łękawka - Skrzyszów - Wola Rzędzińska - Tarnów
POGODA: temperatura 10.9°C - 12.4°C, pochmurno, lekki zachodni wiatr, bardzo słaba widoczność, mgła

Park na Górze św. Marcina:




Piękne lasy w okolicy Karwodrzy/Trzemesnej:






Napis na tablicy:
"Karwodrza 2018
Cmentarz choleryczny w Czerwonym Dole
W tym lesie znajduje się miejsce wiecznego
Spoczynku mieszkańców Karwodrzy, Trzemesnej,
Łękawicy zmarłych na epidemię tyfusu i cholery
w latach 1847 - 1856
Pamiętajcie o nas"













Las Lipie:



Budowa miejsca obsługi rowerzystów w Lipiu obok trasy Velo Metropolis:

Zawada

Niedziela, 7 października 2018 · Komentarze(0)
POGODA: temperatura 21.8°C - 18.2°C, lekkie zachmurzenie, słaba widoczność, ciepło, sucho

Odkrywanie miejscówek na Marcince. Bardzo ciepły dzień, ostatnio zamarzały mi ręce w temp. poniżej 10°C. W lesie MNÓSTWO patyków i gałęzi po ostatnich mocnych wiatrach.







Jak widać, długie pale wspierające drzewa dobrze służą jako statyw. :)


... ogrodzenie również. :p


Zawada

Czwartek, 4 października 2018 · Komentarze(0)
POGODA: temperatura 13.4°C - 8.9°C, słonecznie, miejscami mokro

Pamiętny to dzień, w którym pierwszy raz tego sezonu grzewczego wróciłem z ciuchami o znajomym, smogowym zapachu. Przedmieścia jak zwykle nie zawodzą.







Zawada

Niedziela, 30 września 2018 · Komentarze(0)
TRASA: Tarnów - Zawada - Marcinka - Skrzyszów - Marcinka - Tarnów
POGODA: temperatura 18.7°C - 13.1°C, słonecznie, dobra przejrzystość powietrza

Trochę chaszczingu po Marcince.












Liwocz

Piątek, 21 września 2018 · Komentarze(0)
TRASA: Tarnów - Skrzyszów - Szynwałd - Zalasowa - Wola Lubecka - Kowalowa - Jodłowa - Dębowa - Błażkowa - Brzyska - Ujazd - Liwocz (562 m n.p.m.) - (żółty pieszy szlak grzbietem Pasma Brzanki) - okolice Swoszowej - Kowalowa - Wola Lubecka - Zalasowa - Szynwałd - Skrzyszów - Tarnów
POGODA: temperatura start: 14.1°C, min: ok. 11.2°C, max: 26.6°C, praktycznie bezchmurnie, wiatr lekki, zmienny, sucho

Jest czwartek, późne popołudnie, dzień trochę wymagający, bo trzeba było zrobić trasę samochodem Tarnów - Zakopane - Tarnów, ogólnie od tygodnia zapiernicz. Prognozy pogody wskazują na znaczne pogorszenie warunków od soboty, dużo niższa temperatura, zachmurzenie, opady, a od jakiegoś czasu chodził za mną wschód słońca w jakiejś fajnej miejscówce. Jedyna możliwość w perspektywie najbliższych dni/tygodni to właśnie poranek następnego dnia. Wybór był prosty. Szybkie zakupy na trasę, przygotowanie ubrań, "ekwipunku" i położyłem się koło 18/19.

Po ok. 6h snu pobudka o 1:00. Zjadłem lekkie muesli, patrząc na temperaturę ostatecznie dobrałem ubrania, dopompowałem tylne koło (i jak okazało się po powrocie - w ferworze walki nie przykręciłem wentyla - presta). Wyjeżdżam kilka minut przed 2:00.
Dzisiejszy cel - Liwocz. Trasę "tam" wyznaczyłem głównie asfaltem, omijając jakby Brzankę, żeby później, po wschodzie słońca, w normalnym świetle jechać kawałek grzbietem Pasma. Początek w mieście w miarę w porządku, mam na sobie cienki, przewiewny zestaw z długimi rękawkami i nogawkami, lekko chłodnawo, ale właściwie na początku tak powinno być, jeszcze przed rozgrzaniem. Jest 14°C, kieruję się na Skrzyszów. W niektórych oknach świeci się jeszcze światło. Jadę spokojnie, oszczędnie, teoretycznie mam sporo czasu, na wieży chcę być przed 6:00, wschód będzie dzisiaj o 6:20.

Wjeżdżam w otwarty, słabo zaludniony teren, dookoła głównie pola. Jest niesamowicie spokojnie, przez najbliższe trzy lub cztery godziny minęły mnie chyba ze 3 samochody, niebo jest bezchmurne, na niebie mnóstwo gwiazd, czasami wiatr poruszy lekko liśćmi na drzewach. Latarki ustawiłem na 10% mocy. Za mną Tarnów świeci wielką, żółto-pomarańczową łuną, przede mną ciemność, jedynie gdzieś po lewej stronie lekko żarzy się prawdopodobnie Dębica. Z nocnej jazdy nie mam ani jednego zdjęcia, ale było wspaniale. Zaczynają się pagórki, podjazdy jadę wolno, na młynku. Podjeżdżam pod Świnią Górę, pierwsze od dłuższego czasu włączone latarnie. Zaraz potem zjazd i trochę terenu gdzie na chwilkę gubię trasę. Kiedyś już tutaj jechałem i kojarzę, że teren był dość błotnisty i wyboisty, tymczasem nie było tak źle.

Gdzieś między Wolą Lubecką, a Kowalową zatrzymuję się na pierwsze jedzenie, obok gospodarstwa rolnego, które kojarzyłem z pierwszej wycieczki na Liwocz. Podczas postoju jeszcze wyraźniej czuć spokój, ciszę, niesamowite uczucie. Co jakiś czas z gospodarstwa wydobywają się dźwięki zwierząt.

Dalej, za Kowalową i po zjeździe, zaczęło robić się wyraźniej chłodniej, w dolinach czuć mocny chłód i wyższą wilgotność powierza. Gdzieś jakby w centrum wioski ubieram niemal wszystko co mam. W międzyczasie jedna osoba przyszła na przystanek i podjechał autobus, była godzina ok. 4:20. Nie wiem dokładnie jaka była minimalna temperatura, ale odczuwalna myślę, że może nawet poniżej 10°C. Tutaj też orientuję się, że jeszcze sporo drogi przede mną, a czasu coraz mniej, chyba jadę zbyt leniwie. :p Zacząłem bardziej cisnąć, do czego zachęcał chłód. Za Jodłową zaczynają się mgły. Co jakiś czas trzeba przecierać okulary. Komfort termiczny w porządku. Na górze mam na sobie trzy cienkie warstwy plus jedna ciut grubsza, na dole dwie.

Tak mija droga do Ujazd (Ujazdu?), gdzie po zakręcie w prawo zaczyna się 5km podjazdu pod dzisiejszy cel o średnim nachyleniu 7.7%, max nachylenie 15.3%. Zaczyna świtać. Ostatnio tą drogą zjeżdżałem, co było oczywiście znacznie szybsze. Tym razem podjazd ciągnął się w nieskończoność, byłem niemal pewny, że się spóźnię. Grzeję ile sił w nogach, początkowo dość stromo, później na zmianę trochę się wypłaszcza, trochę podjazdu. Za plecami widzę piękne pagórki tonące we mgle, podświetlone dodatkowo jeszcze włączonymi latarniami. Właśnie teraz chciałem być na górze. Zaczyna się droga szutrowa, nadzieje rosną, ale pamiętam, że w jednym momencie było widać podświetlony krzyż na wieży, i kurczę dość daleko był... Powoli robi się widno. W końcu zaczyna się droga krzyżowa, przy drodze widać charakterystyczne rzeźby z miedzianej blachy. Droga krzyżowa chyba nieprzypadkowo znajduje się w tym miejscu, końcówka jest wyraźnie stromsza, w pewnym momencie zabrakło kopyta, resztę podjazdu musiałem prowadzić rower, (Liwocz 2:0 ja xD), ostatnio też poległem, co prawda jadąc od północnej strony żółtym szlakiem, gdzie jedno albo dwa miejsca są bardzo trudne technicznie, ale jednak.

Wchodzę do klatki schodowej, schody winą się dość długo, światła włączają się od czujek ruchu, co mnie trochę zaskakuje. Najpierw pojawiają się drzwi z niebem, a kilka kroków później... morze mgieł. Na wieży jestem gdzieś kilka/kilkanaście minut po 6:00. Zaczyna się spektakl, a właściwie już wcześniej, sporo wcześniej. Na górze nie ma nikogo oprócz mnie, delikatnie powiewa.

Pojawia się słońce, w pierwszej fazie, będąc bardzo nisko, jest niesamowicie czerwone, czego niestety zdjęcia nie pokazują.




Słońce jest coraz mocniejsze, pięknie oświetla spowite mgłą doliny.




Na górze spędzam dużo czasu, siedzę tu niecałe półtorej godziny, odpoczywam po morderczym podejściu, uzupełniam płyny. Nawet nie wychłodziłem się, delikatne promienie lekko mnie ogrzewały. Pod koniec mojego pobytu na wieży przyjeżdża trzech chłopaków z lornetkami w poszukiwaniu Tatr, których ciężko było się dzisiaj doszukać.
Ruszam dalej. Kieruję się żółtym szlakiem po Pasmie Brzanki, teraz znów jadę leniwie ciesząc się z jazdy, dobrej pogody i w miarę suchego szlaku.












Na wysokości Kowalowej odbijam na północ i na dobre zaczynam drogę powrotną. W nocy jak nie widać dobrze tych podjazdów, to jakoś jedzie się lepiej. :D Później raczej obyło się bez większych przygód.

Generalnie bardzo udana wycieczka, na szczęście udało się zdążyć na właściwy wschód słońca, choć super byłoby być wcześniej. Pierwszy tego typu wypad w mojej karierze, były jazdy do bardzo późnego wieczora/nocy, były wycieczki startując od 5:00, czy może wcześniej, ale startu w środku nocy jeszcze nie, i bardzo podoba mi się taka opcja. Trochę problematyczne są duże wahania temperatury i w związku z tym spora ilość ubrań.

Prowiant to:
- 3x bułki 100g z serem
- izotonik 0.7l
- herbata 0.7l
- woda 0.7l
- czekolada
- 2x wafelki

Brzanka

Niedziela, 19 sierpnia 2018 · Komentarze(0)
TRASA: Tarnów - Zawada - Łękawica - Piotrkowice - Tuchów - Burzyn - Brzanka - Ryglice - Zalasowa - Trzemesna - Skrzyszów - Tarnów
POGODA: temperatura 30.8°C - 28.8°C, słonecznie, upał

Po 6 latach w końcu powrót Brzanki. Bodaj w tym roku zakończył się remont otoczenia wieży, ładnie to wygląda.





Wał Rychwałdzki

Niedziela, 12 sierpnia 2018 · Komentarze(0)
TRASA: Tarnów - Zawada - Łękawica - Łękawka - Piotrkowice - Łowczów - Rychwałd - Jurasówka - Wróblowice - Dąbrówka Szczepanowska - "Golgota" - Szczepanowice - Rzuchowa - Koszyce - Tarnów
POGODA: temperatura 26.9°C - 20.6°C, słonecznie, widoczność średnia

Popołudniowy atak na Wał.
Cmentarz wojenny nr 171 Łowczówek, trwa remont nagrobków, ale też ogólnie miejsca odpoczynku, jest altana, ubikacja i chyba nawet zestaw naprawczy do rowerów.



Na Wale:

Gdzieś na zjeździe pod Jurasówkę:

Nie wiem jak wyznaczałem na dzisiaj trasę, ale wydaje mi się, że tędy jeszcze nie jechałem, widoki po drodze petarda:




Powrót wzdłuż Dunajca. W końcu tknęło mnie, żeby wleźć na tą stromą górkę, gdzie widać jakby ścieżkę. Generalnie szkoda gadać, lepiej tam siedzieć i oglądać. Szkoda, że dopiero teraz.



A, i pozdrawiam Pana z córeczką, którzy zaraz po mnie też się tam wdrapali. :D Ale stromo, MASAKRA, ciężko tam wejść w ogóle, nie mówiąc o schodzeniu.
Dalej jeszcze tradycyjnie "Golgota".


Las Radłowski

Piątek, 10 sierpnia 2018 · Komentarze(0)
TRASA: Tarnów - Mościce - Ostrów - Bogumiłowice - Las Radłowski - (powrót tak samo)
POGODA: temperatura 29.1°C - 34.6°C, cóż, liczby mówią same za siebie, lampa, momentami wiatr wschodni

Przejażdżka w piekarniku przed popołudniowymi burzami.