Wpisy archiwalne w miesiącu

Kwiecień, 2023

Dystans całkowity:388.83 km (w terenie 0.00 km; 0.00%)
Czas w ruchu:20:57
Średnia prędkość:18.56 km/h
Maksymalna prędkość:63.91 km/h
Suma podjazdów:4203 m
Liczba aktywności:7
Średnio na aktywność:55.55 km i 2h 59m
Więcej statystyk

Wał, piątek, weekendu początek

Piątek, 28 kwietnia 2023 · Komentarze(0)
Kategoria Wycieczki
TRASA: Tarnów - Koszyce Wielkie - Zgłobice - Błonie - Dąbrówka Szczepanowska - Golgota - Lubinka - Wał - Lubinka - Szczepanowice - Błonie - Zgłobice - Koszyce Wielkie - Tarnów
POGODA: temperatura 15°C - 8.8°C, słonecznie, bezwietrznie

Piątkowy, popołudniowy, przedmajówkowy Wał Rychwałdzki z Piotrkiem.
Tradycyjnie zahaczyliśmy o wieżę widokową w Dąbrówce Szczepanowskiej.
Widoczność nie była wybitna, Tatr na horyzoncie brak. Ale Mogielicę dało się rozpoznać.
Na horyzoncie pola zaczynają przybierać żółtą barwę.
Koło wieży postawiono drzwi, nie wiem o co tu chodzi.
Potem jedziemy na Wał na miejscówkę. Szybko robi się chłodno, a Piotrek nie jest przygotowany na kręcenie w takich warunkach, więc zwijamy się do miasta.













Wysokość max: ~530m (po korekcie, brak kalibracji przed jazdą)

Wilkówka, Melsztyn

Sobota, 22 kwietnia 2023 · Komentarze(0)
Kategoria Wycieczki
TRASA: Tarnów - Ostrów - Bogumiłowice - Las Radłowski - Ratnawy - Sufczyn - Łysa Góra  - Chocholec 378m n.p.m. - Dąbrowa (Wilkówka) 409m n.p.m. - Jaworsko - Gwoździec - Wymysłów - Charzewice - Melsztyn - Zawada Lanckorońska - Roztoka - Zakliczyn - VeloDunajec - Wróblowice - Janowice - Dąbrówka Szczepanowska - Błonie - Zgłobice - Koszyce Wielkie - Tarnów
POGODA: temperatura 21.4°C - 10°C, słonecznie

Doszły mnie słuchy, że można już wejść na odbudowywaną wieżę zamkową w Melsztynie, więc chciałem to sprawdzić. Do tego trochę eksploracji terenów po zachodniej części Dunajca między Wojniczem, a Zakliczynem.
Zaczynam w ciepłe, sobotnie popołudnie od przejazdu przez Las Radłowski, przekraczam autostradę A4 praktycznie nieużywanym wiaduktem. Pogoda jest sztos, jedzie się bardzo przyjemnie.



W południowej części lasu bywam rzadko, takiej sowy jeszcze nie widziałem, wolałbym nie spotykać takich rzeczy przejeżdżając w nocy. ;)

Gdzieś na wysokości Wojnicza, pola przybierają piękny, żółty kolor:


Na podjeździe pod Wilkówkę za miejscowością Łysa Góra, drzewa pięknie kwitną:

Tutaj na grzbiecie można powiedzieć pasma, bliżej góry Chocholec, zbaczam trochę ze śladu w poszukiwaniu lepszego miejsca widokowego, grzbietem można przejechać szutrówką:

Około paręset metrów dalej udaje się znaleźć lepsze miejsce, choć tym razem przeszkadza trochę linia wysokiego napięcia. Szpilówka jak na dłoni, a w oddali po lewej stronie - Mogielica, na tym samym planie po prawej prawdopodobnie Łopień:

Tu z kolei od lewej Kamionna i Pasierbiecka Góra, Śnieżnica, Kostrza, Lubogoszcz, uroczy widok, gdzie wzniesienia układają się jedno obok drugiego:


Kieruję się z powrotem w stronę Wilkówki, zaczyna się piękny szutrowy fragment w lesie, z którego można zobaczyć takie przebitki w kierunku północno-zachodnim:


Jeszcze przed Wilkówką można dostrzec częściowo panoramę Tarnowa, ale po wyjeździe z lasu, właściwie w miejscowości Wilkówka, jest przy drodze miejsce z jeszcze lepszym widokiem, szerszym o Górę św. Marcina. Widać też charakterystyczny most na drodze wojewódzkiej koło Wojnicza:

Elektrociepłownia i Zakłady Azotowe w Mościcach:

Zjeżdżam na bardziej lokalną, asfaltową drogę w kierunku Wolnicy, która prowadzi grzbietem przez co najmniej kilkaset metrów z kapitalną panoramą na południe. Schodzące coraz niżej słońce zaczyna rysować piękne cienie na okolicznych wzgórzach:

Charakterystyczny Chełm, a w tle okazało się, że majaczą Tatry, których będąc na miejscu zupełnie nie dostrzegłem:

Po skrajnie mocnej obróbce zdjęcia, okazuje się, że nie było dziś jakichś wybitnych warunków do dalekich obserwacji:

Z tej perspektywy wzniesienia Beskidu Wyspowego układają się trochę inaczej, równie malowniczo:


Śmigam dalej, żeby zdążyć na wieżę przed zachodem słońca.

Gdzieś po drodze objawia się wieża:

Zostawiam ją na chwilę zjeżdżając do Charzewic przejeżdżając przez las w świetle ciepłego, popołudniowego słońca:




Jest i główny cel dzisiejszej wycieczki, z zewnątrz widać, że to jeszcze mocno plac budowy:


Można wejść na najwyższą kondygnację, gdzie okienka są zakratowane. Wejście na dach jest niedostępne, zabite dechami.
Rozpoczyna się spektakl, który na długo pozostanie w pamięci:




W oddali na środku to masywne pasmo to Jaworz i Sałasz, a całkiem z tyłu po prawej Mogielica:

VeloDunajec na odcinku Zakliczyn - Filipowice:


Bardziej na zachód dobrze widoczna wieża widokowa na Szpilówce:



Widok na północ:

Widok na wschód:

Południowy-wschód w kierunku Lusławic, Zakliczyna:

U podnóża widać pozostałości muru obronnego:

Zamknięte wejście na szczyt:

Stropy:


Z wieży, żeby w jak największym stopniu ominąć główną drogę, przedzieram się przez teren taplając się błocie... Docieram w końcu do Zawady Lanckorońskiej, skąd zjeżdżam w okolice ronda w Roztoce. Z mostu na Dunajcu można też dostrzec Melsztyn:


Słońce zaszło za horyzont, zaczęło robić się chłodno, założyłem wszystko co miałem, coś zjadłem i rozpocząłem klasyczny powrót doliną Dunajca. Towarzyszył mi młody sierp księżyca:


Widoki dzisiaj były nieziemskie. Trochę szkoda, że nie było lepszej widoczności, ale i tak wycieczka przejdzie do historii.
Wysokość max: 414 m n.p.m. Wilkówka

Szpilówka

Niedziela, 16 kwietnia 2023 · Komentarze(0)
Kategoria Wycieczki
TRASA: Tarnów - Mościce - Bogumiłowice - Biadoliny Szlacheckie - Dębno - Porąbka Uszewska - Żerków - Lewniowa - Tymowa - Szpilówka (516 m n.p.m.) - Iwkowa - Ostra Góra (335 m n.p.m.) - Tropsztyn - Czchów zapora - Piaski-Dróżków - Filipowice - VeloDunajec - Zakliczyn - Wróblowice - Dąbrówka Szczepanowska - Błonie - Zgłobice - Koszyce Wielkie - Tarnów
POGODA: temperatura 18.0°C - 13.0°C, częściowe zachmurzenie, po południu wiatr północny

Intensywnego weekendu ciąg dalszy. Pierwotnie plany były trochę inne, bo miała być bardziej towarzyska jazda. Od jakiegoś czasu chodziła mi po głowie wycieczka w jakieś nowe fajne miejsce i pojawiła się opcja w postaci Szpilówki. Kiedyś już wstępnie rysowałem trasę, wydawała się dość wymagająca, dlatego była odwlekana. Założenie w przypadku takich wycieczek jest fundamentalne i bardzo proste - szanuj nogę. :P Nie można się na początku za bardzo podpalić, bo będzie problem z powrotem.
Początek na zachód wzdłuż autostrady A4. Chciałem ten odcinek pojechać w lesie, zamiast serwisówką w hałasie i odbiłem w prawo w las. Najpierw zatrzymało mnie powalone drzewo, no ale udało się je przeskoczyć. Może paręset metrów dalej trafiłem na ciek wodny, tylko, że bez mostku...

Podłoże wyglądało na nieutwardzone, więc przejazd nie wchodził w grę, tak samo jak chodzenie z rowerem po innym powalonym konarze:

Dlatego obróciłem się na pięcie i po raz kolejny przedzierając się przez powalone drzewo kontynuowałem już serwisówką, czego ostatecznie trochę żałowałem, mogłem odbić trochę dalej. Przyszedł też czas na pierwsze jedzenie, starałem się dbać o regularne dostarczanie energii, co wyszło ostatecznie całkiem dobrze.
Za Lasem Radłowskim odbijam na południe i kieruję się w stronę Dębna. Tutaj objeżdżam krótko teren wokół zamku.

Spotkałem też małego, okolicznego mieszkańca:


Dalej na trasie zatrzymuję się w Porąbce Uszewskiej, gdzie byłem już jakiś czas temu. Miejsce to słynie z Sanktuarium Najświętszej Marii Panny z Lourdes.
Kościół p.w. św. Andrzeja Apostoła w Porąbce Uszewskiej:

A po podejściu kawałek pod górkę mamy Grotę Matki Bożej z Lourdes w Porąbce Uszewskiej:



Po następnych 10 kilometrach zaczynam pierwszy niewielki podjazd, około 80 metrów przewyższenia:

Po fragmencie wypłaszczenia ukazuje się widok bardziej na południe, gdzie po raz pierwszy na horyzoncie pojawia się miejsce docelowe dzisiejszej afery, czyli wieża widokowa na szczycie Szpilówki. Z kolei na drugim planie widać wieżę widokową na Mogielicy, gdzie byłem podczas pamiętnej wycieczki kilka lat temu:

Spokojnie jadę swoje, co jakiś czas uzupełniając płyny. Słońce świeci, jest fajnie:

Zaczyna się drugi znaczący podjazd, który jest już częściowo podjazdem pod Szpilówkę. Ogólnie wybrałem opcję, żeby przyjechać od strony północnej, a lepsza droga do ataku na szczyt zaczyna się bardziej po stronie południowej, dlatego trzeba było najpierw wdrapać się na przełęcz. Droga jest śmiesznie kręta, chyba jest to ulubione miejsce motocyklistów, którzy licznie śmigali po tych "patelniach". Tutaj już na wypłaszczeniu, droga raczej nie należy do mało ruchliwych, ale nie jest tak źle, jak na drodze krajowej:

Już na bocznej drodze prowadzącej w stronę lasu, widoczny kościół w Iwkowej:

Szpilówka coraz bliżej, droga asfaltowa przechodzi w gruntową, widać już, że na wieży będzie dzisiaj tłoczno:


Po drodze mijam parking, który jest niemal całkiem zapełniony samochodami, a na drodze prowadzącej na szczyt widać trochę ludzi. Nie tak to miało wyglądać. :P
No ale cóż zaczynam atak. Jadę bardzo powoli, nie forsując się, nie wymuszając na ludziach pierwszeństwa. Droga momentami trochę błotnista, z paroma luźnymi kamieniami, ale generalnie bez tragedii. Są też fajne odcinki jak tutaj, zrobiłem zdjęcie korzystając z chwili samotności:

Żałuję, że nie zrobiłem więcej zdjęć szlaku, bo to byłby hit. Podjazd z wyjątkiem kilkudziesięciu metrów udało się podjechać. A były bardzo trudne fragmenty, techniczne, bo o sporym nachyleniu i luźnej nawierzchni. Praktycznie jest to szlak turystyczny. Niestety odpadłem od ściany w jednym miejscu i musiałem kawałek podprowadzić. Ale oprócz tego to mogę powiedzieć, że jestem z siebie zadowolony. Z drugiej strony nie było to takie wyzwanie, jak na Mogielicy. :P
Na górze sporo ludzi, chwilę łapię oddech i wbijam na wieżę. Przepuszczając schodzących ludzi czuć jak cała wieża pracuje, dziwne uczucie. Wychodzę na wysokość lasu, zaczyna delikatnie wiać, ale nie jest źle. No i szczyt.
Widok - oczywiście bardzo fajny, ale nie zrobił na mnie jakiegoś piorunującego wrażenia. Będąc na szczycie tak naprawdę nie byłem świadomy ile tutaj widać miejsc! Dopiero na zdjęciach i szybkim OSINT widać co to.
Po kolei, prawdopodobnie Elektrociepłownia PGE Energia Ciepła S.A. Kraków:

RTCN Kraków Chorągwica:

Widok na południowy-zachód:


Nieopodal widać Nowy Wiśnicz i tamtejszy zamek:

Brzesko i tamtejsze przekaźniki, wydawały się być bardzo blisko:

Elektrociepłownia 2 Zakładów Azotowych Tarnów-Mościce:

Tarnów! Bloki na osiedlach, Kościół bł. Karoliny i bania :D

Wieża w Melsztynie, a na drugim planie góra Wał:

Iwkowa u podnóża góry:


Mogielica z wieżą widokową:

Widok gdzieś na południowy-wschód:




Załapały się jeszcze Niedomice, prawdopodobnie kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Szkaplerznej w Dąbrowie Tarnowskiej i ledwo widoczna plamka po prawej stronie to prawdopodobnie Elektrownia Połaniec:

Tyle udało mi się namierzyć. Schodzę z wieży, nawet nie wychłodziłem się za bardzo i czuję się całkiem dobrze.


Po chwili zaczynam ostrożnie zjazd, żeby nikogo nie uszkodzić.

Drogę powrotną zaczynam od zjazdu po południowym stoku, gdzie już w ciszy, z dala od ludzi robię przerwę na jedzenie:




Dalej przez górki przebijam się w stronę Jeziora Czchowskiego. Gdzieś w dolinie:

Jest i Zamek Tropsztyn:

I Jezioro Czchowskie:

Stety/niestety powrót był częściowo drogą krajową, która była o tej porze tak ruchliwa, że ciężko mi było w ogóle włączyć się do ruchu. Tam, gdzie był chodnik to z niego korzystałem, a potem fragment poboczem. No a dalej trasa już klasyczna, można powiedzieć znana i lubiana, doliną Dunajca, trochę VeloDunajec. Jeszcze baszta w Czchowie:


Brodzenie w Rudzonce. Przejechałem sobie przez nią kilka razy próbując nieco oczyścić opony z błota, ale na niewiele się to zdało.






Wycieczka momentami przypominała trochę tą na Mogielicę, choć to nie ten poziom. :P Jazdę zniosłem całkiem dobrze, choć już pod koniec byłem mocno zmęczony. Strategiczne rozłożenie sił, uzupełnianie energii i nawodnienie były kluczem do przetrwania. Termometr w liczniku w słońcu pokazywał momentami nawet 25°C. Całkiem fajna i udana wycieczka.

Wysokość max: 514m

Tarnów

Sobota, 15 kwietnia 2023 · Komentarze(0)
Kategoria Wycieczki
TRASA: Tarnów - Zawada - Tarnowiec - Tarnów - (po mieście)
POGODA: temperatura 16.1°C, słonecznie, częściowe zachmurzenie, w miarę sucho, wiatr południowy

Z racji na zapowiadane na popołudnie burze włóczyłem się po okolicy. A te ostatecznie coś nie chciały się pojawić.
W Parku Strzeleckim:

Ciekawa brama z obrazem Matki Bożej Ostrobramskiej w okolicach Parku Sanguszków:


W Parku Sanguszków:






Znaleziona do południa miejscówka nad Wątokiem:

Bobry praktycznie w centrum miasta :P

Pan próbuje zamoczyć kijka:





Spod Kantorii ładnie widać było formujący się "kalafior":


Pierwszy raz od zakupu gravela odważyłem się spróbować zrobić niegdyś standardowy podjazd pod Marcinkę, tzn. częściowo przez trasę podjazdową "Baśka", a potem kontynuując obok kapliczki św. Jakuba, i ostatecznie udało się. Najtrudniejszy fragment, którego się obawiałem, to ciasne nawrotki, szczególnie jedna, gdzie jednocześnie nachylenie robi się spore. Nie jest to proste, ale da się tam przejechać z moim toe overlap. Może kwestia wprawy, ale całkiem możliwe, że będę tu wracał częściej.

Znalazłem też fajny przesmyk spod Kantorii na zachód, tzn. bez konieczności cofania się na południe do głównej drogi. I tym sposobem wylądowałem na Piaskówce. Tutaj sporo ludzi.

Ogólnie fajny dzień. :)

Skrzyszów

Sobota, 15 kwietnia 2023 · Komentarze(0)
Kategoria Dojazdy
Wpadłem do warsztatu przyciąć sterówkę, co odkładałem od dłuższego czasu.
Usunąłem nadmiar znad topcap'u, więc teraz jest na równo. Będę testował jeszcze bardziej obniżoną pozycję mostka.
Żeby to przyciąć, sprawa ogólnie jest trochę skomplikowana przez wewnętrzne prowadzenie przewodu przedniego hamulca. Nie chciałem rozszczelniać układu, więc musiałem się nagimnastykować.
Dolne zintegrowane łożysko jest już zapiaszczone, chrobocze przy obracaniu. Nawet pojawił się rdzawy kolor...
Wszystko oczyściłem i nałożyłem nowy smar.

W drodze powrotnej trochę się poszwendałem. Odbiłem przed wiaduktem kolejowym na Lwowskiej w stronę mostka na Wątoku, na zachód. Potem chciałem znaleźć przejście pod torami i udało się, jest między ulicami Głęboką i Łyczków. Ciekawa okolica, znalazł się kawałek szutru. Dalej znowu jest mostek nad Wątokiem i na zachód, po obu stronach rzeki, są wąskie ścieżki. Zdębiałem, bo przejeżdżałem nieopodal główną ulicą dziesiątki razy, a tutaj, za blokami jeszcze nie byłem. Może nie jest to jakieś wybitne miejsce, ale fajna ciekawostka.

Pierwsza jazda po smarowaniu.

Pleśna, Mościce

Czwartek, 13 kwietnia 2023 · Komentarze(0)
Kategoria Wycieczki
TRASA: Tarnów - Zawada - Poręba Radlna - Słona Góra - Pleśna - Rzuchowa - Szczepanowice - Błonie - Zgłobice - Mościce - Tarnów
POGODA: temperatura 17.0°C - 14.6°C, pochmurnie, w terenie mokro, delikatny wiatr południowo-zachodni

W końcu, po wszystkich ostatnich śniegach i beznadziejnej pogodzie, po prawie dwóch tygodniach przerwy wyprowadziłem rumaka.
Dzisiaj nietypowa pętla, Słona Góra, Pleśna, potem w Rzuchowej odbiłem na Błonie, wpadłem na chwilę do Lasu Buczyna.
W Mościcach w okolicach Domu Chemika zrobiłem kilka zdjęć, wszystko ładnie kwitnie
Na Traugutta w kierunku ogródków działkowych jest już położony asfalt.
















Trzemesna, Szynwałd

Sobota, 1 kwietnia 2023 · Komentarze(0)
Kategoria Wycieczki
TRASA: Tarnów - Zawada - Łękawica - Trzemesna - Szynwałd - Skrzyszów - Tarnów
POGODA: temperatura 15.0°C, częściowe zachmurzenie, dość mocny wiatr zachodni, przeważnie sucho

Niby temperatura taka sama jak ostatnio, a nie było tak przyjemnie, zapewne za sprawą wiatru.
Dzisiaj jeden z wariantów standardowej pętli przez Zawadę, Trzemesną i znalezioną drogę na Szynwałd.

Wiosna na ul. Lotniczej:


Okolice Trzemesnej:


Kawałek dalej nie tak dawno znaleziona przebitka na północny-zachód:

I szczyt z miejscem widokowym:

W okolicach Szynwałdu, z tego miejsca można też zobaczyć zbiornik retencyjny w Skrzyszowie:

Nowy asfalt, gdzie droga już zjeżdżała i była spękana:


Kwitnąca forsycja nad Skrzyszowem: